Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Używając aplikacji na iPhone'a radiolog może postawić rozpoznanie z taką samą dokładnością, jak przy pomocy stacjonarnego komputera - informuje "Journal of Medical Internet Research".

Naukowcy z University of Calgary Faculty of Medicine (Kanada) pokazali specjalistom - neuroradiologom 120 kolejnych badań mózgu, wykonanych bez kontrastu metodą tomografii komputerowej oraz 70 badań angiograficznych z Calgary Stroke Program Database. Dwaj specjaliści oceniali badanie na ekranie iPhone'a oraz na profesjonalnym monitorze dużego komputera. Zgodność diagnoz wahała się w przypadku udaru od 94 do 100 proc.

Podczas eksperymentu, zaplanowanego przez doktora Mayanka Gorala, wykorzystano oprogramowanie Resolution MD Mobile, opracowane przez doktora Rossa Mitchella i jego zespół z kanadyjskiego Hotchkiss Brain Institute (HBI), skomercjalizowane przez firmę Calgary Scientific Inc.

Za pomocą wyposażonego w taki program iPhone'a czy iPada można w łatwy sposób przeglądać setki zdjęć, a jego dotykowy ekran - choć niewielki - pozwala wybierać je i segregować w intuicyjny sposób, a także oglądać w powiększeniu ważne szczegóły przy zachowaniu dużej rozdzielczości.

Oprogramowanie jest dostępne także na telefony działające w oparciu o system Android. Całą pracę obliczeniową wykonuje serwer sieci, co pozwala przeglądać obrazy w czasie rzeczywistym. Zapewniono poufność danych dotyczących pacjenta. Według danych Calgary Scientific, dostęp do aplikacji ma uzyskać w ciągu dwóch lat około 50 tys. szpitali z całego świata.

Technologia pozwalająca - niezależnie od lokalizacji lekarza i pacjenta - na dostęp w czasie rzeczywistym do specjalistycznej konsultacji - na przykład neurologicznej - może być szczególnie przydatna dla lekarzy pracujących z dala od dużych ośrodków medycznych. W przypadku udaru mózgu szybkie podjęcie leczenia może znacznie ograniczyć jego skutki, a nawet uratować życie. PMW

PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony