Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Rok 2020 był trudny dla ludzi na całym świecie i miał negatywny wpływ na prowadzenie badań klinicznych w Europie. Organizacja Stroke Alliance for Europe chciała dowiedzieć się od niektórych uczestników badań klinicznych prowadzonych w UE, dlaczego zgodzili się na udział w badaniach .

PRECIOUS - Stosowanie codziennych leków w leczeniu powikłań po udarze.
W pierwszych dniach po udarze około połowa pacjentów ma powikłania, w tym infekcje, gorączkę i problemy z połykaniem. Występowanie tych powikłań jest silnie związane z wyższym ryzykiem zgonu lub przyszłej niepełnosprawności. Badanie PRECIOUS ocenia wpływ profilaktyki farmakologicznej na te częste powikłania. Badanie wykorzystuje tanie, gotowe leki, które są proste, bezpieczne i łatwo dostępne.

Poniżej prezentujemy wywiad z pacjentem z miejscowości Utrecht biorącym udział w badaniu klinicznym PRECIOUS przeprowadzony przez przedstawiciela organizacji Stroke Alliance for Europe (SAFE).
SAFE: Dlaczego uważasz, że wzięcie udziału w badaniu klinicznym PRECIOUS było ważne?
PACJENT: Dla nas (dla mnie i mojej rodziny) diagnoza i leczenie udaru były wstrząsającym doświadczeniem, jednak uważamy, że badania są ważne, a badanie to wyglądało jak potencjalnie korzystne leczenie.
SAFE: Czy miałeś jakieś obawy lub zastrzeżenia przed podjęciem decyzji?
PACJENT: Nie, przebieg badania została jasno wyjaśniony przez lekarza i uznaliśmy jego wagę, więc chcieliśmy wziąć w nim udział.
SAFE: Czy uważasz, że uczestnictwo przyniosło ci korzyści? (np. czy dzięki temu czujesz się bardziej pozytywnie nastawiony do przyszłości, bardziej pewny siebie, szczęśliwszy?)
PACJENT: W tej chwili radzę sobie naprawdę dobrze. Przez ostatnie trzy miesiące stale się poprawiałem. Mam oczywiście nadzieję, że częściowo wynika to z mojego udziału w tym badaniu, ponieważ oznaczałoby to, że leczenie może zadziałać.
SAFE: Jakie masz nadzieje po wzięciu udziału?
PACJENT: Mam nadzieję, że dostarczy on naukowcom cennych informacji, aby poprawić opiekę nad pacjentami po udarze. Całkiem dobrze wyzdrowiałem, ale wiem z innych historii, że nie zawsze tak jest.
SAFE: Co powiedziałbyś komuś, kto rozważa udział w badaniu?
PACJENT: Rozważ to! Badania naukowe i kliniczne są zwykle dobrze przemyślane i mogą być potencjalnie korzystne dla Ciebie lub przyszłych pacjentów.
SAFE: Gdybyś został poproszony o wzięcie udziału w rozprawie teraz, czy pandemia wpłynęłaby na twoją decyzję?
PACJENT: Oczywiście, w tej chwili wszystko jest pod wpływem pandemii. Oczywiście zależałoby to od rodzaju badania, ale tak, nadal brałbym udział w badaniu.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony