Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Europejscy naukowcy rozpoczęli opracowywanie nanorobotów chirurgicznych, które wejdą do organizmu w celu leczenia zakrzepów krwi.
Wiodąca grupa naukowców pracujących na uniwersytetach, ośrodkach badawczych i innowacyjnych firmach w Belgii, Niemczech, Grecji, Portugalii, Hiszpanii i Szwajcarii właśnie zainicjowała przełomowy projekt, mając nadzieję na znalezienie sposobu na optymalne leczenie udaru raz na zawsze. Projekt, któremu nadano nazwę „ANGIE”, jest finansowany ze środków unijnych.

Projekt ANGIE MA na celu stworzenie nowej technologii służącą do lokalizowanego, celowanego dostarczania leków w udarze mózgu. Technologia opracuje maleńkie maszyny zdolne do poruszania się po układzie naczyniowym organizmu i dostarczania terapii tam, gdzie żaden inny instrument nie może się zostać użyty. Nawigacja we wnętrzu ciała w celu leczenia uszkodzonych tkanek fascynuje naukowców i społeczeństwo od dziesięcioleci, ale wymagane technologie pozostają daleko w tyle. Naukowcy biorący udział w projekcie ANGIE wierzą, że są teraz w stanie to zrealizować! Ta, tak bardzo potrzebne technologia ma na celu walkę z udarem mózgu, główną przyczynę niepełnosprawności dorosłych ludzi, która dotyka co roku 17 milionów ludzi na całym świecie. Rocznie udar jest przyczyną 6 milionów zgonów na całym świecie i kosztuje UE 60 miliardów euro. Co niepokojące, oczekuje się, że do 2040 r. liczba przypadków udaru mózgu w Europie wzrośnie o ponad 30% z powodu starzenia się populacji europejskiej oraz rosnących wskaźników otyłości i cukrzycy. „Można temu zapobiec, gdybyśmy mieli sposób na bezprzewodową nawigację „nano-chirurgów” wzdłuż sieci naczyniowej organizmu, aby dostarczać leki bezpośrednio tam, gdzie jest to potrzebne – na polecenie” – mówi dr Salvador Pané, koordynator projektu.

Osiągnięcie takiego przełomu nie będzie jednak łatwe. Wymaga postępów w dziedzinach takich jak robotyka medyczna, symulacja numeryczna i biomateriały. Potrzebuje również możliwości technicznych i zaplecza, które posiadają tylko nieliczne organizacje. Nawet te, którym nie brakuje wiedzy, jak przekształcić wiedzę naukową w instrumenty medyczne gotowe do zastosowania klinicznego. Naukowcy z ANGIE są pewni, że ich zespół dysponuje całą niezbędną wiedzą, doświadczeniem i infrastrukturą, aby osiągnąć sukces. Od wielu lat budują wiedzę niezbędną do wykorzystania i sterowania systemami robotów na małą skalę do różnych zastosowań medycznych. Niedawno opracowali pierwszy system do leczenia arytmii serca za pomocą cewników sterowanych elektromagnetycznie, a ich grupa składa się z wysokiej klasy naukowców, którzy często są doradcami Światowej Organizację Zdrowia, Europejską Agencję Kosmiczną i Światowego Forum Ekonomiczne. Nic dziwnego, że projekt przyciągnął już uwagę międzynarodowych korporacji, takich jak Siemens i CLS Behring.

Projekt ANGIE rozpoczął się w tym roku, a jego zespół będzie potrzebował czterech lat na opracowanie podstaw technologii. „Będziemy informować opinię publiczną o naszych osiągnięciach”, powiedział profesor Josep Puigmarti-Luís, jeden z głównych liderów projektu. „Chcemy zaangażować w nasze działania jak najwięcej osób. Pasjonujemy się ukierunkowanym dostarczaniem leków i dążymy do zbudowania interdyscyplinarnej społeczności, która pomoże nam opracować potrzebną technologię, ale także zajmie się kwestiami takimi jak edukacja, różnice płciowe i długoterminowe implikacje związane z ukierunkowanym dostarczaniem leków.

O Projekcie ANGIE
Projekt ANGIE ma na celu stworzenie nowej technologii służącej do zlokalizowanego, celowanego dostarczania leków, opartą na sterowalnych, bezprzewodowych nanourządzeniach zdolnych do nawigowania w układzie naczyniowym organizmu w celu dostarczania leków tam, gdzie nie może dotrzeć żaden inny instrument. ANGIE zaoferuje specjalistą medycznym znacznie lepszą zdolność interwencji w celu zwalczania wielu chorób przewlekłych i umożliwi im dostarczanie leków dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne, przy minimalnych skutkach ubocznych. Konsorcjum składa się z grupy czterech instytucji badawczych, trzech małych i średnich przedsiębiorstw oraz dwóch organizacji non-profit z całej UE. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską na podstawie Umowy o Dotację nr. 952152.
Partnerami w Zurychu są Multiscale Robotics Laboratory (ETH Zurich, koordynacja projektu; mikro/nanoprodukcja, robotyka i elektronika) oraz MagnebotiX AG (Biotechnopark, Schlieren, manipulacja magnetyczna i analiza obrazu).
Więcej informacji na www.h2020-angie.eu

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony