Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

                                                                                                                                                                               

Poniżej przedstawiamy wywiad udzielony przedstawicielowi SAFE (Stroke Alliance for Europe) przez Danielle Kerkhofs, doktorant,Uniwersytet Maastricht, Holandia, na temat projektu SVDs@Target.

SAFE: Gdybyś miała wyjaśnić cel projektu osobie bez wykształcenia medycznego, co byś powiedział?
Projekt SVDs @ target ma na celu wyjaśnienie podstawowych mechanizmów choroby małych naczyń mózgowych (cSVD) i odkrycie nowych możliwości jej leczenia. CSVD jest ogólnym terminem stosowanym do różnych zmian wpływających na najmniejsze naczynia w mózgu. Przyczynia się do jednej czwartej wszystkich udarów i prawie 45% wszystkich demencji. Ujawniając podstawowe mechanizmy choroby, mamy nadzieję stworzyć możliwości opracowania nowych metod leczenia CSVD.

SAFE: Jakiego rodzaju partnera potrzebujecie do realizacji takiego projektu?
Partnerzy, których potrzebujemy do tego projektu, powinni mieć doświadczenie w badaniach klinicznych i przedklinicznych. Aby dalej ujawnić podstawowy mechanizm choroby, musimy zacząć od poziomu podstawowego, a następnie przeprowadzić badania kliniczne u pacjentów. Myślę, że ta równowaga między badaniami przedklinicznymi i klinicznymi jest jedną z mocnych stron tego projektu.

SAFE : Czy możesz krótko opisać swoją rolę w projekcie?
Pracuję jako doktorantka przy tym projekcie na Uniwersytecie Maastricht, uczestnicząc zarówno w badaniach przedklinicznych, jak i klinicznych. Naszym głównym tematem badawczym jest zbadanie specyficznej roli zapalenia i bardziej specyficznych - różnych populacji komórek odpornościowych w rozwoju cSVD. Ponadto biorę udział w badaniach klinicznych Investigate @ SVDs i TREAT-SVDs.

SAFE : Co osobiście przyciągnęło Cię do tego projektu?
W tym projekcie najbardziej podoba mi się międzynarodowa współpraca między różnymi grupami badawczymi oraz skupienie zarówno na pracy przedklinicznej, jak i klinicznej.

SAFE : Kiedy ten projekt się skończy, jakich zmian się spodziewasz, tj. Jak wpłynie na leczenie udaru? Ten projekt zapewni nam lepszy wgląd w mechanizmy leżące u podstaw patogenezy cSVD. Zdobyta wiedza, miejmy nadzieję, umożliwi kolejny krok do odnalezienia najlepszego sposobu leczenia. Co więcej, ta nowa wiedza może także dać nam nowe szanse na wcześniejsze wykrycie choroby.

 

SVDs @ Target otrzymał finansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o dotację nr 666881.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony