Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Poniżej przedstawiamy wywiad udzielony przedstawicielowi SAFE (Stroke Alliance for Europe) przez prof. Dr Eleni Korompoki, MD, PhD, FESO,Clinical Research Fellow in Stroke Medicine Division of Brain Sciences ,Imperial College London, na temat projektu PRESTIGE – AF.

SAFE: Gdybyś miała wyjaśnić cel projektu osobie bez wykształcenia medycznego, co byś powiedział?

EK: Prowadzimy badania, aby sprawdzić, czy pacjenci, którzy mieli wylew w mózgu, powinni otrzymać leki, aby zapobiec zakrzepom krwi, które mogą być spowodowane arytmią serca zwaną migotaniem przedsionków. Obecnie nie znamy najlepszego sposobu zapobiegania udarom u tych pacjentów.

SAFE: Jakiego rodzaju partnera potrzebujecie do realizacji takiego projektu?

EK: Ten projekt obejmuje wiele dziedzin, dlatego musimy mieć partnerów z ekspertami w dziedzinie udaru mózgu, kardiologii, genetyki, biomarkerów, neuroobrazowania i modelowania predykcyjnego, oraz wielu więcej!

SAFE: Czy możesz krótko opisać swoją rolę w projekcie?

EK: Należę do centralnego zespołu badań klinicznych, który pomaga wszystkim (70!) szpitalom rekrutującym do naszego badania klinicznego. Jestem w stanie zapewnić wsparcie medyczne, odpowiedzieć na pytania dotyczące kwalifikowalności pacjenta i przejrzeć raporty dotyczące bezpieczeństwa. Pod koniec projektu zajmę się analizą danych i zapisaniem wyników próby.

SAFE: Jakie są trudności (jeśli występują) w wykonywaniu pracy?

EK: Udar jest wiodącą przyczyną niepełnosprawności w Europie, a udary spowodowane krwotokiem są najcięższymi z nich. W związku z tym rekrutacja pacjentów, którzy chcą i mogą wziąć udział w takim badaniu, może stanowić wyzwanie.

SAFE: Co osobiście przyciągnęło Cię do tego projektu?

EK: Od ponad 10 lat jestem zaangażowana w badania nad udarem, koncentrując się na zapobieganiu udarom i połączeniu serce-mózg. Jako lekarz i badacz głęboko wierzę, że zapobieganie jest kluczowym elementem . PRESTIGE-AF to badanie profilaktyczne ukierunkowane na zindywidualizowane podejście i lepszą jakość życia po udarze. Badanie obejmie także ważne aspekty, takie jak różnice między płciami oraz nastawienie i preferencje pacjentów. W ramach konsorcjum PRESTIGE-AF mam wiele okazji do współpracy z ekspertami z dziesięciu wiodących europejskich instytucji akademickich o międzynarodowej renomie, do współpracy z multidyscyplinarnym zespołem z różnych krajów europejskich, zdobywając duże doświadczenie i podnosząc swoje umiejętności naukowe.

SAFE: Jak projekt ten wpłynie na leczenie udaru?

EK: Oczekujemy, że będziemy w stanie zapewnić leczenie oparte na dowodach u pacjentów, którzy doświadczyli wylewu w mózgu i migotania przedsionków. Ponadto mamy nadzieję, że będziemy mogli zacząć stosować bardziej personalne podejście w odniesieniu do tych pacjentów, wykorzystując informacje uzyskane podczas badania skanów mózgu, badań krwi, różnic płci i aspektów psychologicznych.

 

PRESTIGE-AF otrzymał finansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy o dotację nr 754517.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony