Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

        Nie należy lekceważyć tzw. mini udaru, który zwykle ustępuje po 24 godzinach. Nawet jeśli się nie powtórzy i nie przekształci w rozległy udar, może również powodować niepełnosprawność - ostrzega pismo „Stroke”.  
       Przejściowe niedokrwienie mózgu (transient ischemic attack - TIA), opisywane jako mini udar, może być zwiastunem pełnego udaru powodującego poważne uszkodzenia mózgu. Skutkiem tego jest niepełnosprawność i zaburzenia mowy. Wiele ofiar udaru traci samodzielność, szczególnie wtedy, gdy nie są od początku poddawane odpowiedniej rehabilitacji. 
       Z najnowszych badań, jakie przeprowadził prof. Shelagh B. Coutts z Hotchkiss Brain Institute Calgary w Kanadzie, wynika, że równie niebezpieczny jest często lekceważony mini udar, którego skutki zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Wspólnie ze swymi współpracownikami przez 90 dni badał stan mózgu i obserwował 510 osób, które miały przejściowe niedokrwienie mózgu. U 12 proc. z nich zauważono pogorszenie sprawności w ciągu 3 miesięcy, nawet jeśli mini udar się nie powtórzył.
      „Nie można lekceważyć żadnego mini udaru. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza” – podkreśla specjalista. Wywołuje go zatkane naczynie doprowadzające krew do mózgu, które samoistnie się odblokowuje. Może jednak powodować trwałe uszkodzenie mózgu.
       ABC News podaje przykład 67-letniego Anthony Nolesa z Atlanty. Mini udaru doznał w październiku 2009 r. gdy odprowadzał do samochodu żonę. Pamięta, że w pewnym momencie poczuł jak zdrętwiała mu prawa noga. Nie zwrócił na to większej uwagi, bo nie odczuwał większych dolegliwości.
       Kryzys nastąpił dwa dni później, w piątek, gdy był sam w domu. Siedział przy stole i nagle sobie uprzytomnił, że plącze mu się język i nie może dobrać właściwych słów. Tym razem nie zwlekał. Nie miał wątpliwości, że potrzebuje pomocy medycznej. Zatelefonował do przyjaciela, któremu zdołał o tym powiedzieć. Ten zabrał go na pogotowie do szpitala Emora Hospital w Atlancie, gdzie badania wykazały blokadę jednego z naczyń doprowadzających krew do mózgu. Natychmiast odblokowano je cewnikiem i przywrócono krążenie krwi. Miał dużo szczęścia.
        Nie ma jednak pewności czy u osób z mini udarem należy zastosować leki przeciwzakrzepowe, takie jak aktywator plazminogenu (tPA). Są one zalecane u osób dotkniętych pełnym udarem mózgu. Nie ma jeszcze jednoznacznych badań potwierdzających, że leki te mogą być stosowane także w przypadku przejściowego niedokrwienia mózgu. 

 

Źródło:
www.naukawpolsce.pl

 

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony