Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Podczas Tygodnia Mózgu, 11-17 marca, skupiamy się na znaczeniu badań nad udarem mózgu.
Każdego dnia będziemy dzielić się spostrzeżeniami na temat nowych i ekscytujących badań nad udarem mózgu w Europie.

Dziś skupiamy się na nowym projekcie o nazwie TRUSTroke, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w celu poprawy życia osób, które przeżyły udar mózgu.
Obecnie zdolność przewidywania potencjalnych przyszłych powikłań, które mogą skutkować dalszymi ponownymi hospitalizacjami po udarze, jest ograniczona. W odpowiedzi TRUSTroke opracowuje zaawansowaną technologię, aby pomóc pracownikom służby zdrowia, pacjentom i opiekunom przewidzieć zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki udaru niedokrwiennego.
W ramach tego projektu zespoły badawcze łączą zmienne kliniczne z informacjami pochodzącymi z raportów pacjentów z trzech różnych europejskich szpitali, zapewniając jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo dzięki przestrzeganiu najwyższych standardów i protokołów. Z pomocą sztucznej inteligencji analizują duże ilości danych dotyczących postępu choroby i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, aby ostatecznie umożliwić zwiększoną personalizację i skuteczne długoterminowe zarządzanie udarem.

Projekt ma w szczególności na celu zmniejszenie ryzyka związanego z:
- poważnymi problemami zdrowotnymi po opuszczeniu szpitala przez pacjentów,
- pogorszeniem stanu pacjentów i koniecznością niespodziewanego powrotu do szpitala,
- problemami z poruszaniem się, niepełnym powrótem do zdrowia i innymi niekorzystnymi długoterminowymi skutkami,
- ponownym wystąpieniem udaru.

Arlene Wilkie, dyrektor generalna Stroke Alliance for Europe, powiedziała: "Jednym z długoterminowych problemów, z jakimi borykają się osoby, które przeżyły udar, jest niepewność co do ich przyszłego stanu zdrowia, w tym możliwość wystąpienia drugiego lub kolejnych udarów. Ta nowa technologia, wykorzystująca sztuczną inteligencję, pomoże lekarzom i osobom, które przeżyły udar, współpracować w celu skuteczniejszego planowania długoterminowego powrotu do zdrowia po udarze".

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt pod adresem research@safestroke.eu lub odwiedzenie strony internetowej TRUSTroke www.Trustroke.eu.

Projekt TRUSTroke otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach konkursu Horizon-hlth-2022-stayhlth-01-two-stage na podstawie umowy o dotację nr 101080564.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony