Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Większość udarów występuje, gdy naczynie krwionośne w mózgu zostaje zablokowane z powodu zakrzepu. Uniemożliwia on następnie zaopatrzenie obszarów mózgu w tlen, co powoduje nagłą śmierć tkanki mózgowej. Udary są główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na całym świecie, a w nadchodzących latach oczekuje się, że liczba przypadków udarów będzie wzrastać.

Najczęstsze leczenie tego rodzaju udaru polega na wstrzyknięciu leku (zwanego rtPA) do krwi, który następnie rozpuści skrzep. Niestety, chociaż rtPA jest skuteczny w rozpuszczaniu skrzepów, ma wiele skutków ubocznych, w tym krwawienie wewnętrzne, obrzęk i wiele innych.

W leczeniu udaru lekarz musi znaleźć kompromis między podaniem wystarczającej ilości rtPA, aby rozpuścić skrzep w mózgu, a zmniejszeniem jego dawki, aby uniknąć skutków ubocznych. Te działania niepożądane ograniczają również czas, w którym można zastosować rtPA do kilku godzin po wystąpieniu pierwszych objawów. W związku z tym wiele udarów w ogóle nie jest leczonych.

W projekcie ANGIE opracowujemy nowatorskie podejście do leczenia udarów. Kierując magnetycznie mikroroboty do skrzepu, możemy dostarczyć rtPA bezpośrednio do miejsca udaru. Takie podejście pozwala nam dostarczać wyższe stężenia rtPA bezpośrednio do skrzepu, jednocześnie zmniejszając całkowitą ilość zużytego rtPA o współczynnik 10 000.

Technologia ANGIE pozwoli na szybsze rozpuszczenie skrzepów krwi, poszerzenie okna zabiegowego oraz zmniejszenie skutków ubocznych zabiegu. Mamy nadzieję, że podniesie to jakość życia pacjentów oraz zmniejszy liczbę zgonów i niepełnosprawności spowodowanych udarami.

Po więcej informacji proszę odwiedzić stronę: h2020-angie.eu/.

Posłuchaj profesora Salvador Pané Vidal mówiącego o badaniach: youtu.be/EKWhOufhr4M.

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską na podstawie Umowy o Dotację nr 952152.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony