Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Naukowcy z Europy, którzy przyglądają się powiązaniom między udarem a demencją, niedawno zakończyli swoje sześcioletnie badanie i są tu dzisiaj, aby opowiedzieć nam więcej o tym, co odkryli i o przyszłych implikacjach ich odkryć.

Udar i demencja należą do najpilniejszych problemów zdrowotnych w Europie. Choroby małych naczyń krwionośnych, znane jako choroby małych naczyń mózgowych (SVD), stały się centralnym ogniwem między tymi dwoma głównymi schorzeniami.

Choroby małych naczyń krwionośnych stanowią ponad 30% udarów, 40% przypadków demencji i wielu innych schorzeń. Pomimo tak głębokiego wpływu na zdrowie człowieka, nie ma skutecznych metod leczenia chorób wenerycznych.

Sieć SVDs@target zgromadziła podstawowych naukowców, klinicystów akademickich i pacjentów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych, aby lepiej zrozumieć choroby SVD w celu opracowania nowych metod leczenia i wreszcie przyczynić się do zapobiegania udarom i demencji.

Co zostało znalezione?
Konsorcjum SVDs@target składa się z naukowców, którzy badali zarówno przyczyny SVD, jak i sposoby poprawy diagnozy i leczenia SVD.
Do najważniejszych odkryć w ramach projektu należy identyfikacja nowych sposobów identyfikacji SVD za pomocą skanowania MRI, a także ulepszone sposoby wykorzystania samego skanowania MRI do identyfikacji SVD, które można wykorzystać do poprawy diagnozy. Odkryto również ważny krok w formowaniu się SVD. Może to zostać wykorzystane w przyszłych badaniach klinicznych do opracowania nowych metod leczenia chorób układu krążenia.

Jakie są kolejne kroki?
Projekt został ukończony pod koniec grudnia 2021 r. Jednak partnerzy naukowi będą kontynuować współpracę, ponieważ spostrzeżenia zdobyte przez SVDs@target przyniosły nowe pomysły i obiecujące wyniki, które należy zbadać i kontynuować.
Obecnie badane są nowe możliwości finansowania, a wyniki tych badań zostaną opublikowane i przekazane społeczności SVD.

Co to oznacza dla pacjentów po udarze?
Ponieważ SVDs@target jest głównie projektem badawczym opartym na laboratorium, pacjent odniesie długoterminowe korzyści. Wyniki są naprawdę obiecujące i należy przeprowadzić więcej badań, zanim będzie można je przetestować na etapach klinicznych. Jednak szczególnie wyniki MRI będą miały ogromne znaczenie dla sektora diagnostyki klinicznej MRI w chorobach neurodegeneracyjnych i mogą być bardzo szybko zaadaptowane przez klinicystów, badaczy i podstawowe ośrodki MRI.

Profesor Geert Jan Van Biessels i doktorant Stanley Pham wyjaśniają więcej : youtu.be/gkHggcW4NeA.

Więcej informacji na temat okresu próbnego: https://www.svds-at-target.eu/.

SVDs@target otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy o grant nr 666881.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony