Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Tydzień Świadomości Mózgu 13 – 19 marca 2023 r

Podczas tegorocznego Tygodnia Świadomości Mózgu, w dniach 13-19 marca, koncentrujemy się na znaczeniu badań nad udarem mózgu. Każdego dnia będziemy dzielić się spostrzeżeniami na temat nowych i ekscytujących badań nad udarem mózgu w Europie.
Dziś, w środę 15 marca, skupiamy się na Projekcie ANGIE.

Ukierunkowane leczenie za pomocą mikrobotów
Większość udarów występuje, gdy naczynie krwionośne w mózgu jest zablokowane z powodu zakrzepu. Zakrzep uniemożliwia zaopatrzenie obszarów w mózgu w tlen, co powoduje nagłą śmierć tkanki mózgowej.
Najczęstsze leczenie tego rodzaju udaru polega na wstrzyknięciu do krwi leku (zwanego rtPA ), który następnie rozpuszcza skrzep. Niestety, chociaż rtPA jest skuteczny w rozpuszczaniu tych skrzepów, ma wiele skutków ubocznych, w tym wewnętrzne krwawienie i obrzęk.
W leczeniu udaru lekarz musi znaleźć kompromis między podawaniem wystarczającej ilości rtPA , aby rozpuścić skrzep w mózgu, a zmniejszeniem dawki, aby uniknąć skutków ubocznych. Te działania niepożądane ograniczają również czas, w którym rtPA może być stosowany do kilku godzin po wystąpieniu pierwszych objawów.
W ramach projektu ANGIE opracowywane jest nowatorskie podejście do magnetycznego sterowania mikrorobotami w celu dostarczania wyższych stężeń rtPA bezpośrednio do skrzepu, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia rtPA o współczynniku 10 000.
Ta technologia może być bardzo dobrą wiadomością dla pacjentów po udarze mózgu, ponieważ pozwoli na szybsze usuwanie skrzepów krwi, poszerzy okno leczenia i zmniejszy skutki uboczne leczenia.

Obejrzyj ten krótki film o Projekcie ANGIE https://youtu.be/rXR85M5CGK8.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie ANGIE, posłuchaj najnowszego podcastu na temat projekty https://youtu.be/MsTSCR-V3Ps.
Bądź na bieżąco z ich newsletterem https://h2020-angie.eu/elementor-1152/ i Chat Lab https://h2020-angie.eu/chat-lab/, gdzie możesz nawiązać bezpośredni kontakt z ekspertami w tej dziedzinie.

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach umowy nr 952152.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony