Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED UDAREM?

W czwartek, 10 maja br. po raz pierwszy obchodzony będzie w Polsce Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji Fundacja Udaru Mózgu organizuje w warszawskim Kinie Muranów otwarte wydarzenie edukacyjne mające na celu budowanie społecznej świadomości profilaktyki udaru.

W programie znajdą się bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, prezentacje i wykłady ekspertów oraz pokazy filmów edukacyjnych i specjalna projekcja filmu „Motyl i skafander”.

Wydarzenie potrwa od godziny 10:00 do 16:00. Wstęp wolny.

Miejsce: Kino Muranów
Adres: ul. Generała Władysława Andersa 1, Warszawa

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40 roku życia. W Polsce co roku na udar zapada około 60-70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera. 30% osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% – pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego. Udarom można jednak skutecznie zapobiegać. Z badań wynika, że za 90% ryzyka wystąpienia choroby odpowiadają modyfikowalne czynniki ryzyka . Zmiana stylu życia i odpowiednie leczenie chorób takich jak nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków mogą znacząco obniżyć zagrożenie udarem.

Podstawą skutecznej profilaktyki jest znajomość czynników ryzyka udaru. Im więcej czynników ryzyka występuje równocześnie u danej osoby, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby. Na część z nich nie mamy wpływu. Są to m.in. wiek (ryzyko wystąpienia udaru wzrasta powyżej 55 roku życia), płeć (do udarów częściej dochodzi u mężczyzn), czynniki genetyczne oraz przebyty wcześniej udar lub przemijający atak niedokrwienny (tzw. „mały udar”). Większość czynników ryzyka możemy jednak modyfikować prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza. Do tej grupy zaliczają się m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca (w tym migotanie przedsionków), wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadwaga, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Więcej informacji o udarze mózgu, w tym jego profilaktyce i leczeniu można znaleźć na następujących stronach internetowych:

 

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej (European Stroke Prevention Day)

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej obchodzony jest od 2007 r. Inicjatorem wydarzenia jest The Stroke Association, brytyjski członek Stroke Alliance For Europe – organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu oraz tego, że wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie życia i - jeśli to potrzebne - stosując odpowiednie leczenie, możemy znacząco ograniczyć ryzyko udaru mózgu.

Fundacja Udaru Mózgu

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji osób po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization.

PROGRAM

10 maja (czwartek), w godz. 10:00 – 16:00

Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 1, stacja metra Ratusz Arsenał

Wstęp wolny!

Sala 1

  • 10:00 – 10:15

    Rozpoczęcie obchodów Dnia Profilaktyki Udarowej i prezentacja na temat działalności Fundacji Udaru Mózgu

  • 10:15 – 10:20

    Prezentacja spotów informacyjnych dotyczących udaru mózgu

  • 10:20 – 10:30

    Prezentacja strony stopudarom.pl

  • 10:30 – 11:15

    Wykład na temat profilaktyki udaru mózgu w kontekście migotania przedsionków

  • 11:15 – 12:00

    Wykład na temat udaru mózgu

  • 12:00 – 12:10

    Konkurs wiedzy na temat udaru mózgu

  • 12:10 – 12:40

    Przerwa

  • 12:40 – 12:55

    Prezentacja spotów informacyjnych dotyczących udaru mózgu

  • 12:55 – 14:50

    Projekcja filmu „Motyl i skafander”

  • 14:50 – 15:00

    Prezentacja strony stopudarom.pl

  • 15:00 – 15:15

    Prezentacja na temat Fundacji Udaru Mózgu

  • 15:15 – 15:25

    Konkurs wiedzy na temat udaru mózgu

     

Sala 2 (10:00 – 16:00)

  • Badania: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru we krwi, EKG pod kątem migotania przedsionków
  • Konsultacje lekarskie
  • Stanowisko informacyjne Fundacji Udaru Mózgu – informacje o Fundacji, porady dla pacjentów, dystrybucja materiałów informacyjnych

 

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony