Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

W dniu 29 października 2012 roku będzie obchodzony kolejny, ustanowiony przez „World Stroke Organization”, Światowy Dzień Udaru Mózgu. Odbędzie się on po hasłem „1 na 6”, co oznacza, iż „jeden na sześciu” mieszkańców Ziemi będzie miał podczas swojego życia udar mózgu. Akcje związane z obchodami tego dnia uświadomić mająpowszechność zagrożenia tą chorobą, wskazać na możliwości profilaktyki oraz konieczność propagowania zdrowego trybu życia jak również na potrzebę organizacji szybkiej diagnostyki i pomocy lekarskiej.

Udar mózgu jest najczęstszą przyczynąniepełnosprawności dorosłych Polaków. Co roku 70 tys. osób doznaje udaru mózgu. Co 8 minut ktoś w Polsce rozpoczyna zmagania z tą zwykle ciężką chorobą. Udar mózgu może dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. W polskich warunkach 70 % osób, które doznają udaru mózgu, zostaje trwale niepełnosprawnymi i wymaga stałej długoterminowej rehabilitacji i zwykle opieki socjalnej. Niestety dostęp do specjalistycznej rehabilitacji poudarowej jest znacznie utrudniony, dotyczy to również zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. Średni czas oczekiwania na przyjęcia do oddziału rehabilitacyjnego na tzw. rehabilitacji wtórną sięga zwykle około 2 lat. Praktycznie nie istnieję w naszym kraju system środowiskowej rehabilitacji i opieki nad osobami po udarze mózgu. Wiedza na temat praw i świadczeń przysługujących osobą po udarze mózgu oraz ich rodziną i opiekunom jest znikoma. Wielu chorych po udarze oraz opiekujący się nimi członkowie rodziny zostają sami w zmaganiach ze skutkami tej zwykle ciężkiej choroby.

W Polsce, ramach obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu, Fundacja Udaru Mózgu zamierza w dniach 15.10 do 15.11.12 zorganizować ogólnopolską kampanię społeczną po hasłem „ Masz Prawa po Udarze Mózgu”. W ramach tej kampanii będzie stworzona strona internetowa www.poudarzemozgu.pl, zawierająca praktycznie informacje dla osób po udarze mózgu. Będą także bilbordy informacyjne w 7 największych miastach, plakaty, broszury informacyjne, ulotki oraz spot w TV. Istotnymi elementami naszej kampanii będą również:

  • III Łódzkie Forum Udarowe – konferencja naukowa skupiająca wszystkie środowiska zawodowe zajmujące się problematyką udaru mózgu (Sala Plenarna Urzędu Miasta Łodzi - 20.10.12),
  • Koncert Charytatywny na rzecz osób po udarze mózgu, który odbędzie się 20 października w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
  • Konferencja Prasowa w Warszawie podsumowująca kampanie.
Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Masz Prawa Po Udarze Ulotka
Plakat Masz Prawa Po Udarze
Idz do góry strony