Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Podczas Tygodnia Świadomości Mózgu, 11-17 marca, skupiamy się na znaczeniu badań nad udarem mózgu. Każdego dnia będziemy dzielić się spostrzeżeniami na temat nowych i ekscytujących badań nad udarem mózgu w Europie.
Dziś skupiamy się na ANGIE, projekcie badawczym finansowanym przez UE, którego celem jest opracowanie mikrorobotów do ukierunkowanego dostarczania leków w celu rozpuszczenia skrzepów krwi w leczeniu ostrego udaru mózgu.

 Celem jest, aby stał się on dodatkowym rodzajem procedury medycznej do usuwania skrzepów krwi w udarach niedokrwiennych. W takich udarach skrzepy blokują przepływ krwi do mózgu, powodując poważne i potencjalnie nieodwracalne uszkodzenia. Dostarczanie leków ukierunkowanych na miejsce, w którym są one potrzebne, mogłoby znacznie zmniejszyć ryzyko ogólnoustrojowych, długotrwałych uszkodzeń, jednocześnie szybko rozpuszczając te blokady i przywracając przepływ krwi.
W ramach projektu zespół badawczy opracował wydrukowane w 3D rekonstrukcje naczyń mózgowych pacjenta w oparciu o skany MRI, aby zapewnić, że dostarczanie leku ANGIE działało w realistycznych warunkach. Technologia modelowania 3D oznacza, że modele mogą dokładnie odwzorowywać skomplikowany układ naczyniowy mózgu i symulować rzeczywiste warunki przepływu krwi.
Uznanie tej dokładności modeli 3D mózgu w środowisku medycznym oznacza, że są one obecnie udostępniane do celów edukacyjnych, zapewniając realistyczne i bezpieczne środowisko dla lekarzy leczących udar mózgu w celu doskonalenia swoich umiejętności i ułatwienia wcześniejszego i szerszego szkolenia.
Ostatecznie postęp ten oznacza, że więcej pacjentów może mieć dostęp do większej liczby procedur ratujących życie i poprawić wyniki leczenia udaru mózgu.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z research@safestroke.eu lub odwiedzając stronę internetową ANGIE www.h2020-angie.eu.

 Projekt otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 w ramach umowy o dotację nr 952152.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony