Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Stroke Alliance for Europe dołączyło do finansowanego przez UE projektu badawczego PROOF dotyczącego udaru mózgu w 2017 r., ponieważ uznało, że pomoże on rozszerzyć opcje leczenia pacjentów z udarem. W tym miejscu adiunkt dr Sven Poli z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech opowiada nam o swojej wizji projektu.

Dr Poli - O czym jest to badanie?
Udar niedokrwienny jest najczęstszym rodzajem udaru. Do udaru niedokrwiennego dochodzi, gdy tętnice zaopatrujące mózg w krew zostają zatkane przez skrzepy. Zapobiega to przedostawaniu się tlenu do komórek mózgowych, w których nastąpiła blokada. Im dłużej mózg cierpi z powodu niedoboru tlenu, tym poważniejsze konsekwencje, tym więcej tkanki mózgowej umrze i tym bardziej dana osoba może cierpieć z powodu niepełnosprawności po udarze. Dlatego leczenie w nagłych wypadkach musi skupić się na jak najszybszym udrożnieniu zablokowanych tętnic.
Rozpoczęte w styczniu 2017 r. badanie PROOF, przeprowadzone w 21 ośrodkach eksperckich zajmujących się udarami mózgu w ośmiu krajach europejskich, sprawdza, czy konsekwencje udaru niedokrwiennego można zmniejszyć poprzez wczesne zastosowanie wysokodawkowej terapii tlenowej.
Tlenoterapia wysokodawkowa jest bardzo prosta i niedroga. Pacjenci, u których po badaniu obrazowym wykryto udar niedokrwienny, noszą maskę, przez którą wdychają prawie czysty tlen. Dzięki temu zawartość tlenu we krwi jest sześciokrotnie wyższa niż podczas oddychania powietrzem. Natlenianie trwa do momentu usunięcia skrzepu i ponownej poprawy krążenia krwi.

Dr Poli - jakie wyniki zostały osiągnięte do tej pory?
Nasz projekt rozpoczął się w 2017 r. i do tej pory w uczestniczących w nim ośrodkach w całej Europie zrekrutowano prawie 160 pacjentów po udarze. Gdy rejestracja dotrze do 160 pacjentów, analiza okresowa pokaże pierwsze wyniki. Do tej pory widzimy, że procedury badawcze są łatwe w obsłudze, a pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu związanego z zastosowaniem tlenu o dużym przepływie. W rzeczywistości, kiedy sami tego spróbowaliśmy, odkryliśmy, że podawanie wysokich dawek tlenu było łatwe do „oddychania” i nie różniło się zbytnio od podawania rutynowego.

Dr Poli - to brzmi bardzo ekscytująco, co będzie oznaczało to badanie dla pacjentów po udarze?
Jeśli PROOF udowodni, że zagrożoną tkankę mózgową można ustabilizować i uratować przez wczesne podanie tlenu, wówczas terapia ta przyniosłaby ogromne korzyści wszystkim pacjentom po udarze, zwłaszcza tym pacjentom, którzy nie znajdują się w pobliżu kliniki, w której można leczyć udar, i którzy mają dłuższe czasy dostępu do opieki w nagłych wypadkach. Zwiększenie dopływu tlenu do krwi może chronić zagrożoną tkankę do czasu przywrócenia krążenia. Ponieważ jest to bardzo tanie i proste leczenie, ma ogromny potencjał w zakresie poprawy leczenia udarów w biednych krajach.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wersji próbnej badań, kliknij tutaj: https://www.proof-trial.eu/.

Badanie PROOF otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu badawczo-innowacyjnego Horyzont 2020 w ramach umowy o grant nr 73337.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony