Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Co 6 sekund, niezależnie od wieku czy płci na całym świecie ktoś umiera z powodu udaru mózgu!

Ten fakt to nie tylko statystyczna informacja. Ci ludzie byli czyimiś mężami, żonami, braćmi, siostrami, dziećmi ... przyjaciółmi. Normalnie żyli i byli kochani. Nie byli statystycznym wskaźnikiem.

Światowa Organizacja Udarowa (WSO) na świecie oraz Fundacja Udaru Mózgu w Polsce wzywają do podjęcia pilnych działań w celu zatrzymania „cichej epidemii” udaru mózgu. W tym celu organizujemy w Polsce po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Udaru Mózgu ( 29.10.2010) pod hasłem „ Jedna na sześć”

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa oraz organów rządowych i decydenckich na problem udaru mózgu. Hasło „1 na 6” mówi o tym, że w dzisiejszym czasach, jedna osoba na sześć zachoruje na udar mózgu. Każdy z nas jest zagrożony, a sytuacje może jeszcze pogorszyć nasza bezczynność w stosunku do tego wielkiego społecznego zagrożenia.

Kampania „1 na 6” ma na celu pokazanie, że można zapobiec wystąpieniu udaru mózgu, a także wskazanie, że pacjentom po udarze mózgu można pomóc odzyskać sprawność i przywrócić jakość ich życia, dzięki właściwej, długofalowej opiece i rehabilitacji .

Kampania ma na celu zredukowanie czynników ryzyka udaru mózgu, działając poprzez 6 zadań:

  • poznanie faktów: rozpoznanie pierwszych objawów udaru mózgu.
  • znajomość czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu.
  • prowadzenie zdrowego stylu życia: aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia.
  • unikanie otyłości.
  • zdrowe odżywianie.
  • unikanie czynnego i biernego palenia papierosów. Jak najszybsze zerwanie z nałogiem palenia!

Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób powyżej 60 r.ż., a piątą przyczyną u osób w wieku od 15 do 59 lat. Udar mózgu występuje również u dzieci. Każdego roku na świeci prawie sześć milionów ludzi umiera z powodu udaru mózgu. W rzeczywistości, udar mózgu jest odpowiedzialny za więcej zgonów rocznie, niż te przypisane do AIDS, gruźlicy, malarii – chorób, które zwracają uwagę światowych mediów oraz prowokują światowych liderów, rządy wielu państw do obywatelskiego działania. Mamy więc do czynienia z epidemią podobną do epidemii AIDS! Przestańmy się już w końcu oszukiwać! Przyszedł czas na działanie!

9 zasad, których stosownie zmniejszy ryzyko wystąpienia udaru.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony