wesprzyj nas
A A A
infolinia 605 647 600


15 03.2025

Zapewnienie bezpiecznego wykorzystania sztucznej inteligencji w opiece nad pacjentami po udarze mózgu

Finansowany przez UE projekt badawczy VALIDATE pracuje nad tym, aby AI była tworzona jako godna zaufania i bezpiecznie oraz odpowiedzialnie wykorzystywana w leczeniu udarów.

Jak sztuczna inteligencja może pomóc w leczeniu udaru?

Co roku ponad milion osób w UE doznaje udaru niedokrwiennego, kiedy to skrzep krwi blokuje dopływ tlenu do mózgu.

Lekarze stosują dwie główne metody leczenia tego typu udarów:

  • Trombektomia mechaniczna (MT): Narzędzie mechaniczne usuwa skrzep z mózgu.
  • Tromboliza dożylna: Lek podany dożylnie rozpuszcza skrzep.

Oba rodzaje leczenia mogą być skuteczne, ale nie działają tak samo u każdego. Czynniki takie jak czas od udaru, wiek pacjenta, problemy zdrowotne i genetyka mogą mieć wpływ na wynik. Projekt VALIDATE tworzy narzędzie AI, które będzie analizować dane pacjentów i wspierać lekarzy w podejmowaniu decyzji o wyborze najlepszego leczenia dla każdego pacjenta.

W jaki sposób VALIDATE zapewnia bezpieczeństwo korzystania ze sztucznej inteligencji?

AI w opiece zdrowotnej musi być testowana i monitorowana, aby zapobiegać błędom i stronniczości. Projekt VALIDATE zapewnia, że AI jest godna zaufania, bezpieczna i skuteczna poprzez staranne projektowanie i ocenę:

  • Szkolenie sztucznej inteligencji przy użyciu zróżnicowanych danych: sztuczna inteligencja uczy się na podstawie danych pacjentów, a zespół dba o to, aby dane dotyczyły wielu różnych osób, co pozwala ograniczyć stronniczość.

  • Współpraca z ekspertami i pacjentami: Lekarze, twórcy sztucznej inteligencji i grupy pacjentów przekazują sobie nawzajem swoje uwagi, mające na celu udoskonalenie sztucznej inteligencji.

  • Przestrzeganie ścisłych zasad: Zespół przestrzega przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa sztucznej inteligencji oraz wytycznych etycznych, aby mieć pewność, że sztuczna inteligencja jest bezpieczna i uczciwa.

  • Testowanie dokładności sztucznej inteligencji: modele sztucznej inteligencji są stale sprawdzane i udoskonalane w celu wyeliminowania błędów i zapewnienia niezawodności.

Liderzy projektu VALIDATE wierzą, że AI może pomóc w znacznym usprawnieniu leczenia udaru, jeśli będzie stosowana odpowiedzialnie. Riana Mutua, naukowiec z Berlin Institute for Health, wyjaśnia, jak:

„Aby zapewnić wiarygodność AI w opiece zdrowotnej, potrzeba czegoś więcej niż tylko doskonałości technicznej. W VALIDATE współpracujemy z lekarzami, pacjentami i twórcami AI, przestrzegając jednocześnie ścisłych wytycznych etycznych i regulacyjnych. Stosując metody interdyscyplinarne, stworzymy system AI, na którym lekarze będą mogli polegać i który naprawdę przyniesie korzyści pacjentom”.

Arlene Wilkie, dyrektor generalna Stroke Alliance for Europe (SAFE), stwierdza: „Niezbędne jest, aby osoby po udarze miały głos w opracowywaniu narzędzi AI, które wpłyną na ich opiekę. Poprzez VALIDATE zapewniamy, że ta technologia jest projektowana z myślą zarówno o pacjentach, jak i lekarzach, co ostatecznie poprawia wyniki i jakość życia osób dotkniętych udarem”.

 

Przyszłość sztucznej inteligencji w opiece nad pacjentami po udarze

Projekt VALIDATE pomaga kształtować przyszłość AI w opiece zdrowotnej. Dzięki priorytetowemu traktowaniu wiarygodności, bezpieczeństwa, uczciwości i testowania projekt ten zapewnia, że systemy wspomagania decyzji oparte na AI staną się zaufanymi narzędziami w szpitalach, a leczenie udaru stanie się dokładniejsze i bardziej spersonalizowane, co doprowadzi do lepszych wyników dla ludzi na całym świecie.


Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Validate: https://validate-project.eu

Projekt VALIDATE jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa na podstawie umowy o dotację nr 101057263.

 

 



Fundacja Udaru Mózgu

ul.Milionowa 14
93-113 Łódź

tel. 605 647 600

KRS 0000331601, REGON 100694710,
NIP 7282726147
Konto: BGŻ BNP PARIBAS
02 2030 0045 1110 0000 0416 5540
BIC/SWIFT CODE :
PPABPLPKXXX

 

 

 

 

       

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Fundacja została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 16 czerwca 2009 pod numerem: 0000331601. Statystyczny numer identyfikacyjny Fundacji w systemie Regon 100694710, NIP 7282726147, Organizacja Pożytku Publicznego, Stroke Alliance for Europe Member, World Stroke Organization Member.

 

infolinia 605 647 600

Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej