wesprzyj nas
A A A
infolinia 605 647 600

Udar mózgu jest drugą co do częstości przyczyną zgonów na świecie! W ciągu miesiąca od wystąpienia udaru umiera 15% chorych a 30% dotyka niepełnosprawność. Szybkie rozpoczęcie leczenia udaru jest kluczowe w kontekście zapobiegania negatywnym następstwom choroby.

Amnezja

Po udarze  mózgu mogą wystąpić zaburzenia polegające na niezdolności do zapamiętywania nowych informacji. 

Apraksja

Apraksja jest zaburzeniem neurologicznym, polegającym na niezdolności do wykonania złożonych i wcześniej wyuczonych precyzyjnych i zamierzonych ruchów czy gestów. Przy czym u chorego nie występuja zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia.

Dysfagia

Dysfagia to częsty problem występujący po udarze mózgu. Jest to problem z połykaniem i znacznie obniża jakość życia chorego. Często wymagana jest specjalna dieta.

Niesprawność ruchowa

Poudarowa niesprawność ruchowa wiąże się z utrudnieniem lub niemożnością wykonania czynnego ruchu celowego, upośledzeniem rónowagi i pionizacji ciała.

Odpowiedzialne za to są:

  • niedowład (osłabienie siły mięśniowej) lub porażenie jedno- lub obustronne
  • wzmożone napięcie mięśniowe
  • brak lub zaburzenie odruchów skórnych
  • zaburzenia równowagi
  • zaburzenia czucia głebokiego. Czucie głebokie to czucie pozycji, w jakiej znajduje się dana część ciała, czyli np. przy zamknietych oczach czujesz, że ręka lub noga są uniesione.

Prowadzą one do nierównomiernego obciążania konczyn podczas chodu i w konsekwencji zaburzeń lokomocji.

Połowiczne zaburzenia czucia

Są to zaburzenia, które mogą manifestować się jako:

  • ilościowe zakłócenia czucia, w których wrażliwość na określone bodźce (np. ból) może wzrastać lub maleć aż do całkowitego zaniku,
  • jakosciowe zaklócenia czucia, w których bodźce odbierane są inaczej niż zwykle, np. ból nie da sie dokladnie zlokalizować,
  • zaburzenia czucia bólu i temperatury przy prawidłowym odczuwaniu dotkniecia i zachowanym czuciu glebokim.
Zaburzenia mowy i rozumienia mowy

Afazja, występuje wtedy kiedy uszkodzony zostaje obszar w mózgu odpowiedzialny za mowę.

Afazja występuje przy uszkodzeniu tzw. półkuli dominujacej. Może objawiać się zaburzeniami rozumiena mowy (afazja czuciowa), niemożnością wypowiadania słów i zdań (afazja ruchowa), lub kombinacją wymienionych.Towarzyszyć jej mogą trudności w czytaniu, pisaniu i liczeniu. 

Zaburzenia poznawcze

Może to być trudność w wykonywaniu codziennych czynności - dezorientacja czasowo-przestrzenna lub zaburzenia pamięci.

Zaburzenia psychiczne

Najczęstszym zaburzeniem psychicznym jest poudarowy zespol depresyjny PSD (Post-Stroke Depression). Mogą też pojawić się urojenia, omamy, majaczenia i zaburzenia świadomości.

Zaburzenia widzenia

Może występować jako niedowidzenie połowicze lub widzenie podwójne.

Większość z wymienionych skutków udaru mózgu może zmniejszyć swoje nasilenie dzięki intensywnej, fachowo prowadzonej rehabilitacji, musimy mieć jednak świadomość, że z powodu udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca na udar niedokrwienny umiera kilkanaście procent chorych, a na udar krwotoczny aż 30-40%.

Fundacja Udaru Mózgu

ul.Milionowa 14
93-113 Łódź

tel. 605 647 600

KRS 0000331601, REGON 100694710,
NIP 7282726147
Konto: BGŻ BNP PARIBAS
02 2030 0045 1110 0000 0416 5540
BIC/SWIFT CODE :
PPABPLPKXXX

 

 

 

 

       

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Fundacja została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 16 czerwca 2009 pod numerem: 0000331601. Statystyczny numer identyfikacyjny Fundacji w systemie Regon 100694710, NIP 7282726147, Organizacja Pożytku Publicznego, Stroke Alliance for Europe Member, World Stroke Organization Member.

 

infolinia 605 647 600

Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej