Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Następstwem niemal każdego uszkodzenia mózgu są zaburzenia poznawcze i/lub emocjonalne. Chorzy z takimi zmianami często są bardziej bezradni niż pacjenci z niepełnosprawnością ruchową. Zmiany w zachowaniu powodują niemożność normalnego funkcjonowania zarówno w życiu rodzinnym, jak i społecznym.

 

Terapia zaburzeń poznawczych i emocjonalnych jest częścią kompleksowego procesu rehabilitacji i w wielu przypadkach od jej powodzenia zależą efekty całej rehabilitacji. Praca w kierunku usprawnienia funkcji poznawczych powinna obejmować:

  • funkcje językowe
  • uwagę
  • spostrzeganie
  • pamięć myślenie
  • zdolności przestrzenne i konstrukcyjne

W terapii zaczyna się od próby przywrócenia utraconych funkcji. Jeśli jednak próby nie przyniosą skutku, proponuje się pacjentowi techniki kompensacyjne. Terapia ma na celu przywrócenie wszystkich zdolności poznawczych, jednak ze wzgledu na ogromne problemy jakie niesą zaburzenia mowy, zarówno dla pacjenta, jak i procesu rehabilitacji, wiele uwagi poświęca się pracy nad tą funkcją. Terapia mowy zajmują się neuropsycholodzy i logopedzi.

Podobnie jak zaburzenia w komunikacj, wystąpienie zmian w sferze emocjonalnej utrudnia przebieg rehabilitacji, a nawet może zmniejszyć jej efekty. Stosowanie odpowiednio dobranych metod psychoterapeutycznych pozwoli zrozumieć choremu konsekwencje dokonanego udaru mózgu, zaakceptować taki stan oraz ustalić realne cele terapii.

Kwalifikacja pacjenta do neuropsychoterapii jest możliwa po ustabilizowaniu się stanu chorego. Spełnione muszą zostać 3 warunki:

  • brak zaburzeń świadomości oraz otępienia w okresie przedudarowym
  • zachowana choć częściowa zdolność uczenia się
  • zgoda pacjenta na uczestnictwo w rehabilitacji

Po postawieniu wstępnej diagnozy i wyznaczeniu celów terapeutycznych, dla każdego chorego indywidualnie wybierana jest odpowiednia metoda terapii. Neuropsychoterapia jest długotrwałym procesem. Jej rozpoczęcie powinno mieć miejsce na oddziale udarowym i powinna być ona kontynuowana na oddziale rehabilitacji, trybie ambulatoryjnym lub warunkach domowych.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Stop Udarom - ulotka niebieska
Stop Udarom!

Zachęcamy do zapoznania się naszą broszurą.

Idz do góry strony