Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

29 października 2010 r po raz kolejny obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu, ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization WSO).
Został on powołany w celu uświadomienia społeczeństwu, działaczom lokalnym, rządom i wszystkim obywatelom, że udar mózgu jest niesłychanie groźnym zjawiskiem. Jest on trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa wśród osób dorosłych.


Każdego roku, na całym świecie, 29 października jest dniem, w którym specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają problem udaru podczas happeningów, zjazdów, sympozjów i innych środków przekazu.
W tym roku, ramach jego obchodów Światowa Organizacja Udaru Mózgu (WSO) zainicjowała dwuletnią kampanię pt. „Jeden na sześciu”, która ma nie tylko uświadomić skalę „epidemii” udarów – co szósty mieszkaniec ziemi będzie miał udar, ale również przypomnieć o czynnikach ryzyka udaru, możliwościach zapobiegania mu oraz konieczności szybkiego rozpoznawania i skorzystania z pomocy medycznej.

W Polsce Fundacja Udaru Mózgu, Zarząd Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Konsultant Wojewódzki ds. Neurologii Województwa Łódzkiego, Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi, Wydział Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Łodzi 29 października 2010 roku organizują I Łódzkie Forum Udarowe. Spotkanie ma zgromadzić wszystkich zainteresowanych problematyką udarową tj. lekarzy, fizjoterapeutów, organizatorów i administratorów ochrony zdrowia. Zaprezentowana zostanie współczesna wiedza o chorobach naczyniowych mózgu, strategia postępowania w pierwszym okresie choroby, wczesna rehabilitacja a także działania profilaktyczne.
Głównym celem Forum będzie próba oceny obecnego system opieki zdrowotnej nad chorymi z udarem i po udarze mózgu w województwie łódzkim oraz dążenie do wypracowania własnego modelu postępowania w „świeżym” udarze, podjęcie ukierunkowanych badań epidemiologicznych oraz działań poprawiających sytuację osób po udarze mózgu, ich rodzin i opiekunów.

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony