Wybierz rozmiar czcionki:

Wybierz język:

Na polskim rynku wydawniczym, staraniem wydawnictwa Galaktyka ukazała się niedawno szczególna książka Jill Bolte Taylor. "Udar i przebudzenie. Moja podróż w głąb mózgu"

Jest to polskie wydanie bardzo popularniej na całym świecie książki „ My stroke of insight”

Jill Bolte Taylor jest absolwentką Harvardu i specjalistką w dziedzinie neuroanatomii.  W wieku 38 lat doznała udaru lewej półkuli mózgu. Po ośmiu latach rekonwalescencji rozpoczęła pracę nad przełomową książką, która wprowadza czytelnika w świat chorego, opisuje zmianę jego sposobu odbierania rzeczywistości.  Ten stan umysłu autorka poddaje dogłębnej, naukowej analizie. Swoim doświadczeniem chce  służyć bliskim osób chorych,  natomiast wiedzą dzielić się z ludźmi świata nauki.

Będąc specjalistka z imponującą wiedzą, autorka bardzo wnikliwie opisuje nie tylko anatomię, lecz również mechanizm pracy ludzkiego mózgu i drogę prowadzącą od choroby do zdrowia. Dzięki temu osoby, które chcą pomóc swoim bliskim po wylewie, znajdą potrzebne wskazówki i odpowiedzi na nurtujące pytania.

Powrót do pełni zdrowia trwał 8 lat. W tym czasie Jill patrzyła na otaczający ją świat z perspektywy kreowanej przez sprawną prawą półkulę mózgu, co całkowicie zmieniło jej postrzeganie rzeczywistości. „Moja świadomość nabrała przekonania o harmonii ze wszechświatem (…). Zrozumiałam, co to znaczy, że ktoś jest zdolny do mistycznych doświadczeń – i że ma to związek z anatomią mózgu.”

Autorka opisuje swój stan emocjonalny po wylewie, porównuje go do nirwany, buddyjskiej wolności od cierpienia. Skutkiem tymczasowego „wyłączenia” lewej, racjonalnej części mózgu, Jill żyła w świecie pozytywnych emocji generowanych przez prawą półkulę. Jill Bolte Taylor była młodą kobietą, kiedy doznała udaru krwotocznego mózgu. Jako naukowiec specjalizujący się w chorobach mózgu opowiada o swojej chorobie w sposób bardzo wnikliwy i interesujący. Jej książka to historia walki o powrót do normalnego życia. Dla chorych i ich rodzin jest skarbnicą wiedzy, jak radzić sobie z utrudnioną komunikacją, która bardzo często występuje po udarze mózgu. Dla ludzi zdrowych to wspaniała lekcja wiedzy na temat naszego mózgu oraz jego wciąż nie do końca zbadanych zdolności kompensacyjnych.

dr n. med. Włodzimerz Dłużyński, prezes zarządu Fundacji Udaru Mózgu

 

Drukuj stronę
Wyślij znajomemu
BI SYSTEM
Idz do góry strony